Deprecated: تابع get_page_by_title از نگارش 6.2.0 منسوخ شده است! به جای آن از WP_Query استفاده نمایید. in /home/netpoudr/public_html/wp-includes/functions.php on line 5453

۶درصد صرفه جویی در مصرف خوراک دام با استفاده از اوره آهسته رهش !!!

چگونه می‌توان هزینه‌های مصرف خوراک دام را کاهش داد؟

باتوجه به بالارفتن قیمت نهاده‌های دامی و در پی آن، بالا رفتن هزینه‌های دامداری‌ها آرزوی هر دامداری است که بتواند ضمن کاهش هزینه‌های تولید، بهره‌وری را در دامداری خود ارتقا بخشیده و محصول باکیفیت و میزان تولید بیشتری داشته‌باشد. در این مقاله قصد داریم با معرفی اوره آهسته رهش مؤثرترین راه‌ افزایش بهره‌وری با وجود کاهش هزینه‌ها را بررسی نماییم.

اوراس اوره آهسته رهش

جایگزینی منابع دارای پروتئین با قیمت مناسب به جای منابع معمول می‌تواند بالاترین تأثیر را در بهبود بهره‌وری و کاهش هزینه‌ها داشته‌باشد. یکی از مناسب‌ترین جایگزین‌ها برای تامین پروتئین مورد نیاز دام استفاده از اوره در جیره غذایی دام می‌باشد. اوره خام دارای ۴۹۶ گرم ازت به ازای هرکیلوگرم معادل ۲۹۰۰ گرم پروتئین در کیلوگرم می‌باشد. اما اوره خام به سرعت در محیط شکمبه تجزیه شده و مقدار بسیار زیادی آمونیاک تولید می‌کند که میکروب‌های شکمبه توانایی تبدیل این حجم آمونیاک به پروتئین را ندارد و در نتیجه آمونیاک به خارج از شکمبه نشت می‌کند و باعث مسمومیت می‌شود.

بنابراین اوره باید به گونه‌ای مصرف گردد که سرعت تجزیه آن کُندشده و استفاده از آمونیاک برای ساخت پروتئین را بهبود بخشد. هنگامی که اوره به عنوان مکملی برای جیره‌های با میزان پروتئین پایین مصرف می‌شود، به خصوص اگر پروتئین به تجزیه میکروبی مقاوم باشد، بیشترین کارایی را دارد.

اوره آهسته رهش در واقع همان اوره خام است که طی فرایندی روکش‌دار شده و به صورت آهسته، اوره را در محیط شکمبه آزاد می‌نماید. اوره خام در مدت زمان زیر پنج دقیقه در محیط شکمبه آزاد می‌شود در صورتی که اوره آهسته رهش این زمان را به ۸ ساعت افزایش می‌دهد. این امر باعث همزمان­سازی تخمیر منابع انرژی و پروتئین و کنترل غلظت آمونیاک قابل دسترس در شکمبه میشود. اوره آهسته رهش برای دسترسی مداوم به نیتروژن آمونیاکی در بلندمدت طراحی شده‌اند. با انتشار آهسته نیتروژن آمونیاکی ، خطر ابتلا به مسمومیت از بین رفته و خوش‌خوراکی جیره بهبود می‌یابد. همچنین دفع نیتروژن به حداقل ممکن رسیده و انرژی‌ای که دام برای این موضوع صرف می‌نماید کاهش خواهدیافت. به این ترتیب بازده استفاده از نیتروژن در دام ها افزایش قابل توجهی پیدا می‌کند. به همین دلیل است که استفاده از اوره آهسته رهش در جیره نشخوارکنندگان در حال توسعه یافتن است.

با توجه به اینکه میزان پروتئین به‌دست آمده از کنجاله سویا ۴۴ درصد و پروتئین به دست آمده از اوره آهسته رهش ۵/۲۱۲ درصد می‌باشد. بنابراین می‌توان هر کیلوگرم اوره آهسته رهش را به ازای حدود ۵ کیلوگرم کنجاله سویا استفاده نمود. با نگاهی به جدول ذیل می‌توان گفت با پرداخت ۱۸ درصد قیمت یک کیلو کنجاله سویا به همان میزان پروتئین در اختیار دام قرارداد. با توجه به قیمت کنجاله سویا این امر باعث اقتصادی شدن قیمت خوراک شده و هزینه حمل و نقل را نیز به شکل چشم‌گیری کاهش خواهد داد.

جدول میزان صرفه جویی استفاده از اوره آهسته رهش در برابر کنجاله سویا

درصد از قیمت یک واحد نیتروژن کنجاله سویاقیمت یک درصد نیتروژنقیمت حدودی (تومان)درصد پروتئیندرصد نیتروژننام خوراک
۱۰۰۳.۱۲۵۲۲.۰۰۰۴۴۷/۰۴کنجاله سویا
۱۸۵۷۳۱۹.۵۰۰۵/۲۱۲۳۴اوره آهسته رهش

برخی از مزایای استفاده از اوره آهسته رهش:

 • افزایش تولید پروتئین میکروبی در مقایسه با اوره معمولی
 • حفظ تولید شیر در شرایط جایگزینی با کنجاله سویا
 • حفظ سلامت گاو و کاهش غلظت نیتروژن اوره‌ای خون در شرایط جایگزینی با اوره معمولی
 • اقتصادی تر کردن جیره در شرایط جایگزینی با کنجاله سویا
 • فرصت بهینه سازی خوراک با ایجاد فضای خالی در جیره
 • افزایش قابلیت هضم ماده خشک و مصرف خوراک در شرایط جایگزینی با کنجاله سویا
 • ارتقای سلامت کبد با کاهش نیاز تبدیل آمونیاک به اوره
 • کاهش دفع نیتروژن به محیط زیست
 • برقراری جریان پیوسته‌ای از نیتروژن
 • کاهش مصرف انرژی برای دفع نیتروژن اضافی
 • حفظ BUN و MUN در محدوده مناسب و درنتیجه حفظ کا رایی تولید مثلی گاوها
 • کاهش ردپای کربن در تولید محصولات دامی

اوراس چیست؟

اما در انتخاب برند مناسب برای اوره آهسته رهش باید دقت بسیار زیادی صورت گیرد زیرا استفاده از محصول غیر‌استاندارد و بدون کیفیت ممکن‌است باعث ایجاد مسمومیت آمونیاکی در دام شود.

اوراس یک برند معتبر در میان تولیدکنندگان اوره آهسته‌رهش خارجی و داخلی می‌باشد، این محصول تولیدشده در شرکت چشمه‌سازان پردیس زیرمجموعه گروه اطلس می‌باشد که سال‌ها در زمینه تولید مکمل‌های موردنیاز خوراک دام و طیور فعال بوده‌است.

اوره آهسته رهش

مدت زمان تجزیه اوره آهسته رهش

بررسی‌های دقیق آزمایشگاهی بر روی این محصول نشان می‌دهد این محصول، واقعا آهسته‌رهش بوده و در مدت زمان ۸ ساعت به تدرج در محیط شکمبه تجزیه می‌گردد که مطابق باکیفیت‌ترین نمونه‌های خارجی می‌باشد. این خاصیت باعث می‌شود بتوان مصرف این محصول را تا دو برابر نسبت به محصولات مشابه افزایش داد که به طبع آن مصرف کنجاله سویا و سایر منابع تامین پروتئین کاهش خواهدیافت این امر در اقتصادی‌کردن جیره نقش به‌سزایی خواهد داشت.

چارت اوره آهسته رهش

فناوری به کاررفته در این محصول منحصربه‌فرد بوده و دارای گواهی دانش‌بنیان و گواهی ثبت اختراع می‌باشد. در تولید این محصول از ترکیبات کاملا زیستی(بیو) استفاده شده‌است. یکنواختی کیفیت تولید و یکدست بودن محصول نهایی از دیگر ویژگی‌های این محصول دانش‌بنیان می‌باشد.

گواهینامه‌های اوره آهسته رهش

با توجه به مطالب ذکرشده می‌توانید اطمینان حاصل کنید با قراردادن اوره‌ آهسته‌رهش در جیره دام، بیشتر از ۶٪ در هزینه‌ خوراک دام صرفه‌جویی داشته‌باشید.

برای تهیه این محصول منحصر به‌فرد می‌توانید شماره تلفن‌ ۶۶۱۲۱۱۳۰-۰۲۱ (شرکت چشمه سازان پردیس) تماس حاصل نمایید.

برای دریافت مشاوره رایگان و خرید اوره آهسته رهش همین الان تماس بگیرید. ۰۲۱۶۶۱۲۱۱۳۰

2 thoughts on “چگونه با اوره ‌آهسته رهش هزینه‌ خوراک دام را تا ۶٪ کاهش دهیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/netpoudr/public_html/wp-includes/functions.php on line 5349

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/netpoudr/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107